İngilizce Öğrenmek İsteyenlere Öneriler ve Taktikler

Posted on: 3 Temmuz, 2013, by :

what-is-your-name

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte İngilizce ve diğer yabancı dilleri öğrenmek isteyenlerin sayısı arttı. Kursa da gidiyor olabilirsiniz veya kendi kendinize İngilizce öğreniyor olabilirsiniz, yine de sizin için bazı önerilerimiz var..

1. Gerçekten Kararlı Olun.  Kimse sizi zorlayamaz, İngilizce öğrenmeyi sizin istemeniz ve kararlı olmanız gerekiyor. Siz istemedikçe kimse size zorla İngilizce öğretemez. Kurslara giderek hem para hem zaman harcarsınız ama içinizde istek yoksa öğrenemezsiniz. Ama içinizde kararlılık ve azim varsa hiç kursa gitmeden de İngilizce öğrenebilirsiniz?*. (* Bununla ilgili bir yazımız hazırlanıyor.)

2. Heyecan Duyun. Gönüllü olarak bir yola çıkın. Mecburiyet hissi sizi yolda bırakabilir. Bir eğlence, bir tutku, bir keyif sizin yolda geçirdiğiniz zamanı hissettirmeden geçmenizi sağlayabilir. Yeni bir kelime öğrendiğinizde, kitabı elinize her alışınızda bu duyguyu yaşayın.

3. Kendiniz Olun. Kendinize has bir öğrenme tarzı edinin. Tek bir sistem değil farklı sistemleri deneyin. Bir ingilizce kursunda genelde uygulanan sistemi, kendinize özgü yöntemlerle pratik hale getirin.

4. İngilizce Okuyun. Sadece kitap değil, aklınıza gelen ne varsa, dergi, gazete, bröşür, ilan, reklam şarkı sözü ne bulursanız okuyun. İlk olarak sessiz içinizden okusanız da, sesli olarak ta tekrar etmeyi ihmal etmeyin. Çünkü kendinizi duymanız da gerekiyor. Başlangıçta anlamayabilirsiniz ama ısrarla okumaya devam edin.

reading

5. İngilizce Dinleyin. Okurken olduğu gibi nerde imkan bulursanız İngilizce dinleyin. İnternette, kitapçılarda binlerce kaynak ücretli veya ücretsiz bir şekilde sunuluyor, bunları dinleyebilirsiniz. Veya televizyonda İngilizce yayın yapan bir kanalı açın, izleyin veya sadece dinleyin. Yolda yürürken telefonunuzla dinleyebilirsiniz. Dinlemek telaffuzunu geliştirmeye yardımcı olacaktır.

ingilizce-dinleyin

6. İngilizce Yazın. Bir günlük tutmak veya bir kaç satır cümle yazmak hem İngilizce cümle yapısına hakim olmanızı sağlar, hem de kelimelerin yazılışlarını öğrenmenizi kolaylaştırır.

7. İngilizce Konuşun. Basit cümlelerle başlayın. Okulda öğretmenlere verdiğiniz cevaplar gibi kısa cümleler de olabilir. Daha sonra sevdiğiniz sevmediğiniz şeylerden bahsedebilir, günlük hayatınızı kısa cümlelerle İngilizceye çevirebilirsiniz. Skype, İngilizce forumlar, Telefon gibi araçlarla İngilizce bilen veya öğrenenlerle iletişime geçebilirsiniz. Sizin gibi öğrenmeye hevesli ve sizin seviyenizde olan insanlarla konuşarak kendinizi geliştirin. Her fırsatta konuşmaya çalışın.

ingilizce-konusun

8. Kelime Öğrenin. Bir dildeki bildiğiniz kelime sayısı, o dili ne kadar iyi öğrendiğinizle de alakalıdır. Kelime olmadan iletişim sınırlı kalır. Bu yüzden En çok kullanılan İngilizce Kelimeler Listesini mutlaka öğrenin. Bunun dışında günlük veya haftalık kendinize bir hedef koyup, o kadar kelimeyi öğrenin. Bir kelime bile olabilir.

9. Ara Vermeyin. İngilizce veya başka bir yabancı dil öğrenmenin bir süreç olduğunu asla unutmayın. Günlerce, aylarca kurslara giderek İngilizce seviyenizi belirli bir noktaya getirmeyi başardınız ancak ara verdiğiniz zaman bütün emekleriniz boşa gidebilir. Çalışma süresini azaltabilirsiniz, 10 dakika, 5 dakika da olsa kendinizi mutlaka geliştirmeye devam edin.

10. Seyehat Edin. İngilizce şuan dünyada en yaygın olarak konuşulan dil. İngiltere, Amerika veya Avusturalyaya gitme imkanınız olmasa bile dünyanın neredeyse her ülkesinde İngilizce konuşulmakta. Bu yüzden bu üklelere seyahat etmek sizi İngilizce konuşan, İngilizce öğrenen veya öğrenmek isteyen kişilerle buluşturacaktır.
seyahat-edin

(c) Tüm hakları Myingilizce.Com sitesine aittir. İzinsiz alınamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz.

2 thoughts on “İngilizce Öğrenmek İsteyenlere Öneriler ve Taktikler

  1. Teşekkürler yazınız için . İngilizce öğrenmek isteyen biri için paylaştığınız yazıyı okudum ve devamını beklerim.
    Saygılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir