İngilizce Öğrenmeli miyiz? Neden Öğrenmeliyiz

Posted on: 19 Mayıs, 2013, by :

Bir Yabancı Dil veya İngilizce Öğrenmeli miyiz? Neden Öğrenmeliyiz?

Birçok ülkede (UNESCO kayıtlarına göre dünya nufüsünun yarısından fazlasında *) insanlar bir yabancı dili de kendi ana dillerinin yanında akıcı olarak konuşuyorlar. Türkiye’de ise bu durum maalesef vasatın çok daha altında.  Peki bir yabancı dili öğrenmek  gerçekten zor mu? Sistemizde mi bir yanlışlık var? Yoksa başka bir şey mi…

İlk Olarak Neden İngilizce Öğreniyoruz Sorusunu cevaplayalım.. Bu soruyu çeşitli şekillerde cevaplamak mümkün, bu yüzden verdiğimiz cevaba göre neden öğrenmeliyiz sorusunun cevabını da almış olacaksınız..

 İş

İşiniz bir yabancıyla iletişime geçmenizi gerektiriyor olabilir, bu durumda dünyada yaygın olarak kullanılan dil olan İngilizce bilginiz size çok yardımcı olacaktır.  Ürünlerinizi dünyaya satmanıza ve yurtdışına ürün satarken güvenli olarak sözleşmeler yapmanızı sağlar.

Eğer bir iş sahibi değilseniz, iş bulmanızı kolaylaştırır. İşinizde terfi imkanı sağlar, hatta yurtdışında görev almanızı veya iş gezilerine katılmanıza imkan verir.

Okul veya Araştırma

Okulunuzda yabancı dil eğitimi veren bir okul olabilir, bu yüzden İngilizce veya bir başka yabancı dili öğrenirsiniz. Bunun dışında yüksek lisans veya doktora yaparken tez konunuzu sadece Türkçe olarak araştırmak zorunda kalmazsınız. Yabancı bir dile yazılmış olan tez konuları araştırarak ve okuyarak tezinizi ve araştırmanızı yapabilirsiniz.

Seyahat

Dünyanın en yaygın konuşulan dillerinden biri olduğu için İngilizce, çoğu seyahat seven kişi için birinci seçenek konumundadır. Çünkü neredeyse dünyanın neresine gidilirse gidilsin İngilizce bilen biri mutlaka karşılarına çıkacaktır.  Yavaş yavaş konuşarak veya sesinizi yükselterek buradaki insanlarla anlaşabilirsiniz.

Az bir İngilizce bilgisi bile çoğu zaman alışverişlerde, gidecek yer bulmada veya yiyecek içecek siparişinde veya konaklamada size yetebilir. Daha fazlası ise size gerçek bir diyalog imkanı sağlar.

Aile

Ailenizden birinin yabancı bir dil konuşması İngilizce öğrenmek için bir neden olabilir. Böylece onların kültürüyle ilgili daha çok bilgi sahibi de olabilirsiniz..

Yurdışında Okumak

Eğer yurtdışında üniversite okumak veya master/doktora yapmak, akademik çalışmalara katılmak istiyorsanız, mutlaka yabancı bir dili öğrenmeniz gerekecektir. Okuyacağınız üniversitenin de yabancı dil hazırlık imkanı olup olmadığını bilmenizde de fayda vardır.

Kişisel Nedenler

Yukarıda sayılan nedenlerin yanında Göç, Din, Kişesel Gelişim gibi nedenleri de yabancı dil öğrenme nedenleri arasında sayabiliriz. Elbetteki bu nedenler herkese uymayabilir, kişisel nedenlerle de bir dil öğrenilebilir.

Son olarak atasözümüzü hatırlamakta fayda var..

Bir dil bir insan, iki dil iki insan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir